Klavikula Kırığı

Klavikula Kırığı

- Bölüm: Ortopedik Aciller
6184
23
@AYDIN SARIHAN

Klavikula (Köprücük Kemiği) Kırığı:

Klavikula kırıkları %85 otadan  %5 medial %15 distal kenardan olmaktadır. Distal klavikula kırıklı çıkıklarında operasyon planlanır. Medial klavikula kırıklarında norovasküler yaralanma akılda tutulmalıdır.
Sıklıkla klavikulada deformite ve biraz şişlik, hassasiyet bazende krepitasyon alınır.
Birçok klavikula kırığı, klavikula grafileriyle kolayca görülür.
klavikula-kirik
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tedavi: Açık kırıklarda ortopedi konsültasyonu istenir.
Kapalı klavikula kırıklarında; Çok az yada hiç deplase değilse medial klavikula kırığında tedavi de omuz kol askısı kullanılırdır.
iyileşme çocukta 2-3  hafta iken yetişkinlerde 4 haftaya uzamaktadır.
Kapalı kırığı olan hastalar ortopedik poliklinik kontrolü önerilerek taburcu edilebilir. Açık kırığı olan hastaların ileri yönetim için hastaneye yatırılmalıdır.
Atel sekiz bandajı uygulanarak ya da uygulanmaksızın askı ile basit immobilizasyon biçimindedir. Çocuğun omuz hareketlerinin artık yavaş yavaş başlaması gerektiği yaklaşık 10. güne kadar askı giysinin içinde tutulmalıdır.
klavikula kırığı-0002
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Klavukula Kırığının Kaynamasını Engelleyen Faktörler:

 • 2 cm<kısalık
 • Parçalı yada yerdeğiştirmiş olma
 • Kadın veya yaşlı hasta olması

klavikula kırığı-0001

23 Comments

 1. 1 bucuk yasinda köprucuk kemigi kirildi oglumun 8 bandaj degil sadece omuz kol askisi verildi bu yeterli mi acaba kaynamasi 1 ayi bulurmus

  1. Klavikula kırığında, sekiz bandaj kullanılır. Kırığın şekline göre de omuz kol askısı verilebilir. Durumu netleştirmek ve takip için ortopedi polikliniğine’de mutlaka başvurunuz.

 2. Merhaba. 32 yaşında kadınım 3 hafta önce köprücük kemiğim kırıldı. 5 gün 8 bandajla durdum. Bayram tatili bitince özel bir hastaneye gittim. Dr hemen amaliyat yapmak istedi ama önce acildeki dr parçalı olmadığı için gerek görmemişti . Bende platin istemiyorum deyince kol askisi taktı. Bugün kontrolüm vardı 6 hafta durcan dedi beni gönderdi. Sürekli hiç kaynamaya bilir diyo sinirlerim ıyi bozuldu . Ağrım yok bugün o stresle ilk defa kol akışını çıkarıp yardım alarak üzerimi degistirdim kol aşkımı tekrar taktım ama. Nolur biri söylesin dr. Amaliyat yaptırmadım diye burnumu surtuyo gibi geliyo yoksa gerçekten kol askisi 6 hafta kalmalimi

  1. abla benim bizzat köprücük kemiğim kırıldı, tam 2 ay önce şuan hâla 8 bandaj takıyorum. Ameliyat önerdiler, reddedim şuan iyi durumda. Yarın kontrolüm var, bandajı çıkartacaklar büyük ihtimalle kolum eski halini aldı çünkü.

   Biraz sıkıntılı dönem geçireceksin, ama üçüncü haftandan sonra alışıyorsun dert etme.

 3. Samsunda kaza geçirdim köprücük kemiğim kırıldı.
  1 ay sonra gittiğimde kaynamamış olduğu görüldü
  Şuan elli gün oldu ve Hale’n arası açık olduğu için kaynama olmamış .ağrım az denilecek kadar ve şişme olmadı
  Doktor amaliyat diyor bayram sonunu
  Ben ise istemiyorum siz ve ne yapmalıyım

 4. 1 ay once köprücük kemiği kırıldı futbolcuyum su an iyiyim koşulara başladım ne zaman.maclara cikabilirim

 5. Ameliyat oldum. 8 civili. 6 ay boyunca fiziksel aktivite yasak.

 6. Kaynar değilmi ameliyata gerek kalmaz platin takılsın istemiyorum?

 7. Benimde köprücük kemiğim parçalı olarak kırıldı kemiklerim birbirine yakin 1hafta oldu ağrılarım geçmeye başladı fakat temmuzda staj yapmam gerekiyor 1ayda iyileşir mi bazıları 4ay falan yazmıştı o kadar uzun sürmez herhalde?

  1. Bir ay sonunda askılardan kurtulacak kadar iyileşme beklenir ama kemiğinizin eski gücünü kazanması için 4-6 aya ihtiyaç var. Spor yapmayıp ağırlık kaldırmadıktan sonra günlük faaliyete bir ay sonra devam edebilirsiniz

 8. Benim köprücük kemigim kırıldı parçalı olarak doktor ameliyat önermiyorum diyor

  1. Çağdaş Can

   Dışarıdan gözüken şekil bozukluğu yapmıyorsa
   Ameliyat önerilmiyor

 9. Sekiz bandaj ve istirahat ile iyileşir.

  1. Kol askısı takma ya gerek varmı peki

   1. Sekiz bandaj yeterlidir. Ancak kol hareketiyle ağrı oluyorsa takılabilir, herhangi bir zararı olmaz.

 10. Benim ki iki gün önce kırıldı ama yan kırıldı nasıl iyileşir

 11. Kemik uçları birbirine tam denk değil, 16 gün oldu, neredeyse kaynamış. 10 gün sonra kontrolüm var. 8 bandajı kullanmıyorum. Kalıcı bir sorun olur mu sizce kemik uçları birbirine denk değil tam.

 12. Gökhan toslak

  3 y filan once kaza yaptim klavikula kemigim ortadan parcalı olarak kırıldı ve kırılmanın sonucunda platin konuldu klavikulama.gecen gun yuz ustu uyudugum icin biraz bi agri hissettim sabah aşiri fazla degildi soguktan oldugunu filan dusundum ama bi kac gun devam ettim birazda sisme oldu ve platinin biraz disina dogru kaydigini gordum asiri bi agri soz konusu degil ama yine de icim icimi yiyo canım sıkkın pazartesi hastahaneye gidecegim tekrar ameliyat istermi doktor eksta bi zararı olurmu şişligin yardımmcı olabilirseniz sevinirjm…

  1. Geçmiş olsun, pazartesiye kadar beklemenin zararı olmaz ancak 8 bandajınız varsa takınız yoksa acil servise başvurarak yardım isteyebilirsiniz.

 13. Benim de bir hafta once kirildi klavikula ve kemikler tam oturmamis buna ragmen kaynar dediler dogru mu

  1. UYgun şekilde klavikula bandajına alındıysanız uygun şekilde kaynayacaktır. Ancak ortopedi hekiminin takibi gerekir.

 14. Hocam ben trafik kazası gecirdim.Omuzumun uzerine dustum klavikula yukarda oldugu gibi benim rontgen filmide aynı doktorlar ameliyat diyor fakat benim psikolojik rahstsızlığım var neyapmalıyım.

  1. Hekiminizin önerisini yapmalısınız. Zira omuz rahatsızlığınızın verdiği ağrı ve endişe psikolojik rahatsızlığınızın derecesini zamanla arttıracaktır. Bir an önce ameliyat olunuz.

Yorumlara kapalı